slide1 slide2 slide3 slide4 slide5 slide6 slide7

Projekt: "Společně to zvládneme" - ZŠ Opočno

 
Tisk článku  

Společně to zvládneme – projektový den

Úterý, 07 Červen 2016 21:16 | Napsal uživatel Mgr. Jaroslava Pachovská

Žáky pátých ročníků čekal v pátek 3. června projektový den k ukončení celoročního projektu Společně to zvládneme, který byl zaměřený na budování pozitivních vztahů mezi žáky, toleranci a soucítění s ostatními lidmi, rozvíjení schopnosti pomoci a spolupráce.

Žáci navštívili zařízení Domov Dědina v Opočně, který poskytuje služby sociální péče dospělým osobám s mentálním a kombinovaným postižením. Klade si za cíl zvyšovat míru samostatnosti a soběstačnosti klientů a jejich začlenění do společnosti.

Klienti jsou zde celoročně ubytováni nebo navštěvují denní stacionář. Uživatelé mají k dispozici dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením, kuchyni, jídelnu, centrum pro vzdělávání a zájmové aktivity, moderně zařízenou rehabilitaci a společenskou místnost. Klienti se mohou účastnit mnoha kurzů pro rozvoj osobnosti. Kulturní vyžití uživatelů je zajištěno prostřednictvím výletů, návštěv koncertů, divadelních představení nebo výstav. Navštěvuji také partnerská zařízení a pořádají společné akce. V neposlední řadě se klienti zúčastňují lázeňských pobytů nebo tuzemské a zahraniční rekreace.

Pro žáky bylo připraveno zážitkové dopoledne. Seznámili se s prostředím domova, setkali se s některými klienty, měli možnost s nimi navázat kontakt a předat jim drobné dárečky, které pro ně vyrobili. Vyzkoušeli si některé technické vymoženosti, které pomáhají ošetřovatelkám při péči o těžce pohyblivé klienty.

 

Návštěva v Domově Dědina byla pro žáky cennou zkušeností. Cestou zpět do školy si povídali o zajímavém zážitku. O návštěvě pak napsali pár řádek v hodině slohu:

Dnes jsme se vydali do Domova Dědina. Viděli jsme, jak těžká práce s handicapovanými lidmi je. Prostředí bylo čisté a hezké, upravené pokoje. Lidé v Dědině se starají také o zvířátka. To je moc hezké, protože mají hodně starostí s péčí o sebe.

Nejdřív jsme se šli podívat do pokojů, jídelny, velké koupelny a multifunkční dílny. V domově je také třída. Setkali jsme se s pánem, který se rád zabýval elektronikou. Ukázal nám, co dostal k svátku. Byl to takový provázek, který svítil a měnil barvy. Potom jsme šli dál na rehabilitaci. Byla tam zrovna nějaká paní. Rehabilitační sestra nám ukázala několik cviků, které s postiženými cvičí.

Všude to bylo moc hezké, čisté a příjemné.

(Sára Maixnerová, 5. B)

 

Dnes jsme navštívili Domov Dědina. Bylo to tam úplně super! Provázel nás pan Čihák. Prohlédli jsme si skoro celý areál. Ukázal nám, jak tam probíhá péče o klienty. Myslím si, že si to tam všichni užili. Klienti byli také fajn. Pan Láďa dokáže vlastnoručně složit rádio. Rehabilitací nás provedla paní Černohlávková. Vysvětlila nám, jak dostávají nemocné lidi do vany. Mohli jsme si to i vyzkoušet. Prohlédli jsme si také auto pro převážení vozíčkářů.

(Jakub Slezák, 5. B)

ac1.jpg ac2.jpg ac3.jpg ac4.jpg ac5.jpg
ac6.jpg ac7.jpg ac8.jpg